Kredyt na budowę domu

Kredyt na zakup działki vs kredyt na budowę domu. Czy można połączyć te dwie rzeczy? Jak to wygląda w praktyce? W poniższym artykule przybliżymy nieco ten temat.

Uzyskanie kredytu na budowę domu nie jest w żaden sposób trudniejsze ani dużo bardziej skomplikowane niż uzyskanie kredytu na zakup nieruchomości od dewelopera czy z rynku wtórnego. Bez względu na to czy posiadamy już swoją działkę czy nie możemy starać się o taki kredyt, mając na uwadze niewielkie różnice pomiędzy tymi dwiema sytuacjami.

Sytuacja 1: Budujemy dom bez własnej działki.

W tej sytuacji banki udzielają kredytu zarówno na zakup działki jak i na budowę domu na tej działce.

Musimy jednak zwrócić uwagę na to, iż bank będzie wymagał od nas wniesienia udziału własnego w wysokości 10% wartości działki. W tej sytuacji możemy liczyć na finansowanie 90% zakupu działki oraz 100% kosztów budowy domu. Jest to bardzo korzystna sytuacja kiedy nie dysponujemy dużymi zasobami gotówki (wartość działki jest zazwyczaj niższa niż koszt budowy domu a co za tym idzie wymagany wkład własny będzie niższy).

Sytuacja 2: Budujemy na własnej działce.

Jeżeli przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny na budowę domu posiadamy już własną działkę, nie potrzebujemy żadnego gotówkowego wkładu własnego aby uzyskać kredyt. Nasza działka będzie traktowana przez bank jako wkład własny, a bank może nam sfinansować nawet 100% kosztów budowy domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy wziąć wyższy kredyt na budowę, a ewentualne niewykorzystane środki oddać do banku, jako wcześniejszą częściowa spłatę kredytu lub wykorzystać na dowolny cel.

Uruchomienie kredytu:

Wypłata kredytu hipotecznego na budowę wypłacana jest w transzach. To kredytobiorca ustala ilość oraz wysokość poszczególnych transz na podstawie wytycznych konkretnego banku. Zazwyczaj przy rozliczaniu transz banki nie wymagają żadnych faktur potwierdzających zakup materiałów budowlanych itp. Rozliczenie odbywa się na podstawie oceny efektów wizualnych budowy.

Kosztorys:

Istotną różnicą pomiędzy wnioskowaniem o kredyt na budowę a na zakup nieruchomości np. od dewelopera jest konieczność przygotowania kosztorysu budowy. Jest to najbardziej skomplikowany element procesu. Naszym Klientom pomagamy w przygotowaniu takiego dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *