Czy w obliczu obecnej sytuacji w Europie zakup nieruchomości to dobra decyzja?

Jest takie powiedzenie wśród inwestorów: „Najlepszy moment na inwestycję był wczoraj, kolejny najlepszy to teraz”. Spróbujmy zastanowić się luźno, czy to powiedzenie, oczywiście poddane lekkiej parafrazie, ma zastosowanie w przypadku zakupu nieruchomości.

W obecnej sytuacji makroekonomicznej i geopolitycznej: wzrost stóp procentowych, rosnąca inflacja, wojna na Ukrainie, wśród klientów banków często pada pytanie: czy warto teraz kupić mieszkanie? Jak wiadomo, nikt nie może przewidzieć przyszłości, a czekanie może okazać się iluzją, gdyż nie ma idealnego momentu, by ubiegać się o kredyt. 

Jakie są plusy obecnej sytuacji (w odniesieniu do sytuacji na rynku kredytów hipotecznych)? 

  • Czas oczekiwania na kredyt – obniżone zainteresowanie kredytami powoduje, że czas oczekiwania na decyzję z banku wynosi kilka dni – kiedyś wynosił kilka miesięcy.
  • Malejąca marża – spowodowana zmniejszeniem zainteresowania kredytami. 
  • Większy wybór mieszkań – Łatwiej można znaleźć lepsze mieszkanie, które może okazać się tym wymarzonym. 

Marża i oprocentowanie  

Marża, czyli składnik oprocentowania zmiennego maleje, gdyż występuje obecnie mniejsze zainteresowanie kredytami. Kolokwialnie mówiąc, banki muszą bardziej się starać, by pozyskiwać klientów, dlatego przy nadal stosunkowo wysokich stopach procentowych, konkurują między sobą wysokością marży oraz niezliczoną ilością promocji. W tej sytuacji warto jest wykorzystać taką możliwość i zaciągnąć zobowiązanie.  

Część klientów wybiera oprocentowanie zmienne, a pozostali stałe. Przy pierwszym z nich kredytobiorcy muszą mieć świadomość, że stopy oprocentowania raz są niższe, a raz wyższe. Posiadając odpowiednio wysoki budżet i zadowalającą zdolność kredytową, nie powinno to mieć większego znaczenia. 

Podaż mieszkań

Przy zmniejszającym się popycie, naturalnym jest, że podaż rośnie. Oczywiście w warunkach naszej polityki mieszkaniowej jeszcze długo nie będziemy mogli mówić o dużej podaży mieszkań, jednak w obecnie jest ona mimo wszystko większa. Zwiększa to prawdopodobieństwo nabycia atrakcyjnej dla nas nieruchomości.

Podsumowując:

Jeśli posiadasz dochody, masz możliwości i chcesz kupić mieszkanie, rozważ to. Nie czekaj na lepsze czasy, mniejsze oprocentowanie czy krach na rynku nieruchomości, bo jest to zwykła spekulacja. Jeśli jesteś zdecydowany na kupno – zrób to.

Kredyt to zobowiązanie długoterminowe i trudno jest przewidzieć co będzie się działo na świecie w ciągu dziesięciu, dwudziestu czy trzydziestu lat. Jeżeli sytuacja na rynku kredytowym znacznie się zmieni zawsze będzie można rozważyć możliwość przeniesienia kredytu do innego banku, o czym pisaliśmy tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *