Krok w dobrym kierunku – znika ubezpieczenie pomostowe

Dobra wiadomość dla kredytobiorców. Dzięki zmianie przepisów Ustawy o kredycie hipotecznym, znika ubezpieczenie pomostowe, które było dużym obciążeniem.
Ubezpieczenie pomostowe to opłata miesięczna pobierana przez banki za brak wpisu hipoteki do księgi wieczystej. W ten sposób banki zabezpieczały się przed potencjalnym ryzykiem niedokonania takiego wpisu.
Powstało pytanie czy słusznie. Według wielu ekspertów banki nie powinny w ogóle obarczać klientów ubezpieczeniem pomostowym, ponieważ tak naprawdę nie ponoszą żadnego ryzyka, skoro praktycznie nie zdarzają się przypadki odrzucenia wniosku o wpis hipoteki do KW.
Łatwo policzyć, że ubezpieczenie mogło wynieść  nawet kilka tysięcy, a w niektórych przypadkach kilkanaście tysięcy złotych.

Od 17 września 2022 r. rząd zmienił prawo w taki sposób, że znika ubezpieczenie pomostowe

Oto co przewidują nowe przepisy:
– banki wciąż mogą pobierać ubezpieczenie pomostowe,
– dodatkowe opłaty mogą być naliczane wyłącznie do czasu dokonania wpisu hipoteki do księgi wieczystej,
– po dokonaniu wpisu hipoteki bank musi zwrócić konsumentowi koszt ubezpieczenia pomostowego lub zaliczyć go na poczet spłaty kredytu.

Kto i kiedy może ubiegać się o zwrot ubezpieczenia pomostowego?

Zgodnie z nowelizacją przepisów o zwrot ubezpieczenia pomostowego ubiegać się mogą wyłącznie osoby, które:
– zawarły umowy o kredyt hipoteczny po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy, a więc po 17 września 2022 roku,
– zawarły umowy kredytowe przed 17 września 2022 roku, ale do tego dnia nie doczekały się jeszcze ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej.

Koszt ubezpieczenia pomostowego był jednym z elementów wyboru ofert kredytowych. W tej sytuacji łatwiej będzie analizować oferty i porównywać je między sobą, ponieważ ten koszt był często nieprzewidywalny a istotnie duży. Czekamy na więcej takich prokonsumenckich zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *